DUSZA,  EMOCJE,  ROZWÓJ

NOWY ROK – otwarte drzwi do zmian, nowych wizji i celów

Mówi się, że jaki pierwszy dzień nowego roku – taki będzie cały rok. Nie wiem ile w tym prawdy, jednak warto wykorzystać tę energię, która z pewnością sprzyja wszelkim początkom, zasiewaniu tego, co nowe, zmianom, nowym planom, celom i zrobieniu pierwszych kroków ku ich realizacji.

Za nami podsumowanie roku 2019. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, to zapraszam tutaj: Podsumowanie 2019 roku – doceń i podziękuj. Chciałam tutaj dodać jeszcze jedną wartościową wskazówkę, którą usłyszałam wczoraj od Izy Kopp i wykonałam – Zapisz na kartce wszystko, co Ci nie wyszło w 2019, z czym nie udało Ci się zmierzyć, czego nie udało się zrealizować i spal to. Okaż sobie zrozumienie i akceptację, uwolnij podświadomość od tego i zrób miejsce na nowe. Część z celów pewnie przeniesiesz na kolejne lata, a niektórych z nich zapewne nie zamierzasz nawet dalej realizować, bo nie są już Twoimi priorytetami. Dlatego ważna jest regularna praca z nimi i ich aktualizacja.

Przed wyznaczeniem sobie celów na nadchodzący rok, warto zwrócić uwagę na dwie rzeczy: WARTOŚCI i MARZENIA.

WARTOŚCI

Ważne jest, aby najpierw znać i mieć wyraźnie określone swoje najważniejsze wartości życiowe, bo to one są Twoim kompasem, prowadzą Cię przez życie i ułatwiają podejmowanie wszelkich decyzji i działań. Wiele cennych wskazówek i ćwiczeń znajdziesz tutaj: Tak wiele ról do spełnienia -jak to wszystko pogodzić? – stwórz osobisty kompas wartości. Są też tam informacje jak stworzyć swój kodeks honorowy oraz jak zadbać o nasze życiowe role. Możesz nawet dać sobie kilka dni na taką pracę wewnętrzną, aby to wszystko w sobie poukładać i ustawić odpowiednio swoją koncentrację na najbliższy rok.

MARZENIA I WIZJE

Warto wyraźnie oddzielić marzenia od celów. Wielokrotnie robiłam tak, że wyznaczałam sobie jakiś cel na dany rok, jednak nijak to się miało do rzeczywistości – nie miałam nawet minimum niezbędnych zasobów, które umożliwiłyby mi ich realizację. I żyłam raczej złudną nadzieją, że „jakoś” uda mi się to osiągnąć.

Marzenia mają to do siebie, że mogą być totalnie abstrakcyjne i to jest właśnie ich moc i magia. Odrzuć logikę i analizowanie czy coś jest możliwe, puść wodze fantazji i zapisz wszystko, co Ci w duszy gra, co chcesz, aby stało się częścią Twojego życia – kim chcesz BYĆ, co chcesz MIEĆ i co chcesz ROBIĆ. Jak mawia Anthony Robbins – „Życie da Ci tyle, o ile poprosisz.”

Załóż księgę marzeń i wyklejaj ją zdjęciami swoich wymarzonych podróży, atrakcji, doświadczeń, przedmiotów, gadżetów. W sypialni powieś tablicę marzeń i przywieś tam kilka najważniejszych dla siebie zdjęć, afirmacji i wszystkiego, co sprawia, że Twoje serce bije szybciej. To właśnie marzenia mają w sobie tę magiczną energię i moc, to one napędzają nas do tego, aby dawać z siebie więcej i żyć pełnią życia. Nigdy nie pozwól sobie ani innym na umniejszanie swoich marzeń! Masz całe życie na ich realizację. Niektóre może zrealizujesz dosyć szybko, a inne będą potrzebowały wielu lat pracy, rozwoju, zmian i warto mieć tego świadomość.

Ja w sferze marzeń uwielbiam tworzyć sobie określone WIZJE – piszę taki jakby idealny scenariusz mojego życia – czyli rozpisuję rozbudowane afirmacje na temat tego, jak ma wyglądać dany obszar w moim życiu. O afirmacjach poczytasz więcej tutaj: Moc Twoich słów.

Zacznij od obszaru, który najbardziej wymaga zmiany i rozwoju. Zawsze zapisuj wszystko na kartce, a nie na komputerze, ponieważ w odręcznym pisaniu jest niesamowita moc – już sam akt zapisywania tworzy energię, która uruchamia proces kreacji. Jak to zrobić?

Myślę, że najważniejszą wizją, jaką warto stworzyć jest Twoja wizja siebie – jak wyobrażasz sobie siebie w swojej najlepszej jakości. Zobacz siebie jako osobę, którą chcesz się stać. Badania naukowe wykazały, że chemia ciała zmienia się w zależności od roli, jaką gra aktor – zacznij grać inną rolę, żyj swoją nową wizją, a świat się dopasuje. Zmień totalnie swoje przekonania o sobie – zakochaj się w sobie, w swoim życiu i w tym, co robisz. To nie jest egoizm czy narcyzm! To tylko wmówione nam schematy i programy, które odtwarzamy! Stajesz się tym, o czym myślisz! Zacznij dostrzegać swoją wielkość zamiast skupiać się na swoich słabościach. Wgraj sobie sam swoje nowe programy na swój temat i całego swojego życia. Oczywiście jest to proces i trwała zmiana wymaga czasu – jednak zacznij już dziś i kontynuuj każdego dnia.

Ja dzisiaj jestem totalnie inną osobą i prowadzę zupełnie inne życie niż kilka lat temu. Wykreowałam i stale tworzę sobie swój idealny scenariusz i stopniowo moje życie staje się tym wymarzonym. Oczywiście w miarę rozwoju wiele moich wizji ulega modyfikacjom, dlatego kocham ten proces i z odwagą i zaufaniem do życia otwieram się stale na nowe i nieznane drogi i doświadczenia.

Popracuj dalej nad kolejnymi obszarami – stwórz wizję wymarzonego partnera/związku/rodziny, wizję wymarzonego domu i przestrzeni, w której chcesz żyć, wizję biznesu/kariery zawodowej/misji życiowej.

Ja zapisuję też takie wizje dla ważnych wydarzeń czy nowych etapów w moim życiu np. ja jako mama – jaka chcę być dla moich dzieci – bo wymaga to ciągłej pracy nad sobą. Mam zapisaną wizję porodu – która bardzo mi pomogła przy narodzinach pierwszego dziecka, ponieważ zdecydowaliśmy się na poród domowy i lotosowy, więc było to coś całkowicie nieznanego, a ta wizja trzymała mnie na właściwym kursie. Teraz wróciłam do niej i czuję na nowo, jaką moc mi daje do kolejnego porodu.

Niedawno nauczyłam się też, aby zamiast planowania konkretnych postanowień czy działań zwracać większą uwagę na najgłębsze pragnienia naszego serca – do czego woła mnie moje serce, moja Dusza? Jak pragnę się czuć i czego chcę doświadczać w danych obszarach mojego życia? Dzisiaj z zestawu kart Słowa Mocy Agnieszki Maciąg wylosowałam kartę: Staję się coraz bardziej świadoma pragnień mojego serca. Uwielbiam tę synchroniczność 🙂

Bycie w bliskiej relacji ze swoim wnętrzem i zwracanie uwagi na to, czego tak naprawdę w głębi serca pragniemy, jakich uczuć chcemy doświadczać powoduje, że przestajemy sztywno przywiązywać się do naszych planów i jesteśmy bardziej otwarci na to, co i w jaki sposób życie chce nam ofiarować – stwarza to przestrzeń i otwarte pole dla nieograniczonych możliwości energii, które zamanifestują się w naszym życiu w najwłaściwszym dla nas czasie, miejscu i kolejności. Doświadczyłam już tego wielokrotnie, że zaufanie i poddanie się nurtowi życia, wychodzi mi znacznie korzystniej i daje znacznie więcej niż ja sama bym sobie wyznaczyła w moich „doskonale” rozpisanych celach i planach działania.

Miej umysł otwarty na wszystko i nieprzywiązany do niczego.

Wayne Dyer

Jak pragnę, aby wyglądały poniższe obszary mojego życia? Jakich uczuć, emocji i stanów chcę doświadczać w każdym z nich? Zapisz swoją wizję jako idealny scenariusz w czasie teraźniejszym:

 • ZDROWIE, WITALNOŚĆ, RUCH, WYGLĄD
 • PRACA/BIZNES, FINANSE, MISJA ŻYCIOWA
 • MIŁOŚĆ, RODZINA, RELACJE Z BLISKIMI
 • DOM, OGRÓD, OTOCZENIE
 • SAMOROZWÓJ
 • CZAS WOLNY, PASJE, HOBBY

Zapisanie tych wizji i regularne ich czytanie, wyobrażanie sobie powoduje, że stopniowo zmieniają się nasze myśli i uczucia związane z danymi obszarami – a to jest pierwszy krok do poprawy i zmian, jakie wkrótce staną się naszą rzeczywistością. Myśli i emocje, jakie nam stale towarzyszą to te niewidoczne fundamenty, na których wyrastają rezultaty i efekty, których doświadczamy. Nasze emocje stopniowo zmieniają nasz obraz rzeczywistości – świat, ludzi i siebie zawsze widzimy przez pryzmat tego, co aktualnie czujemy. Dlatego odrzuć wszelki pośpiech, nadmierny wysiłek i pogoń za celami – skup się na swoim świecie wewnętrznym – na poprawie myśli i emocji, a cele zaczną realizować się same w odpowiednim czasie.

Nie staraj się osiągnąć sukcesu – im bardziej uczynisz go swoim celem, tym trudniej będzie Ci go zdobyć. Ponieważ sukces, podobnie jak szczęście, nie jest czymś, za czym można się uganiać – musi wyniknąć jako niezamierzony efeky uboczny poświęcenia się czemuś większemu niż własny los.

Viktor Frankl

CELE

Wszystko zaczyna się od wizji. Aby uczynić ją bardziej realną i możliwą do realizacji, podziel ją po prostu na mniejsze kroki – wybierz w każdym obszarze, co zamierzasz zrobić w nadchodzącym roku i zapisz to sobie jako określone cele do zrealizowania. Cele to jasne i konkretnie sprecyzowane kroki z określoną datą ich osiągnięcia. Często są one po prostu kolejnymi etapami do realizacji jakiegoś naszego większego celu, wizji czy marzenia. Wyznaczając sobie cel warto zadać sobie pytania: Czy to jest realne do zrobienia w tym roku? Czy mam chociaż połowę niezbędnych zasobów, aby to osiągnąć? Jeżeli nie, to po prostu wydłuż termin realizacji. Może za 2-3 lata?

Po zapisaniu celów na ten rok, określ jasno i wyraźnie jakie ZASOBY już masz – materialne, finansowe, wiedzę, umiejętności, kontakty, które umożliwią Ci ich realizację. Na drugiej kartce wypisz zasoby, których jeszcze nie masz, a potrzebujesz zdobyć, aby dane cele osiągnąć. Określ też kiedy zamierzasz się za to zabrać – do kiedy uzbierasz określoną kwotę, kupisz niezbędne narzędzia, materiały, z kim nawiążesz kontakt, jaką wiedzę i umiejętności zdobędziesz, jakie kursy, szkolenia odbędziesz. Świadomość tego pozwala nam uzmysłowić sobie ile rzeczywiście pracy i energii musimy jeszcze włożyć, aby stało się to naszą rzeczywistością.

Może Ci się wydawać tego wszystkiego dużo do zrobienia, jednak pamiętaj, że zaangażowanie i energia, którą teraz włożysz w pracę nad swoimi wizjami i celami będzie dla Ciebie procentować przez cały najbliższy rok i kolejne lata. Dlatego nie rób tego pobieżnie, przeznacz na te działania więcej czasu. Aby zrobić to wszystko dokładnie, możesz sobie założyć, że przykładowo przez najbliższy tydzień codziennie zaangażujesz 30 minut w tworzenie wizji, marzeń, celów i planów na 2020 rok. Potraktuj to jako przyjemną inwestycję w swoją przyszłość, w coraz lepsze życie.

Później warto regularnie raz w tygodniu wracać do tych zapisków i je aktualizować, przypominać sobie obrany kierunek i sprawdzać swoje postępy. Jednak aby stale zasilać je swoją energią i zwiększyć moc kreacji, warto wybrać kilka najważniejszych celów i przeczytać je każdego dnia zaraz po przebudzeniu i wieczorem przed pójściem spać oraz wyobrazić sobie już ich efekt końcowy – jak wygląda Twoje życie po zrealizowaniu tych celów. Sprzedawaj sobie swoje wizje jak najczęściej, aby wiara w ich realizację zakorzeniła się w Twojej podświadomości.

To jak będzie wyglądało Twoje życie w nadchodzącym roku oraz w dalszej przyszłości zależy przede wszystkim od Ciebie! Tworzenie Twojego wymarzonego życia to Twoja odpowiedzialność – nikt za Ciebie tego nie zrobi. Uczyć tą „pracę” swoją codzienną praktyką, niech to będzie dla Ciebie przyjemny rytuał zasiewania i podlewania ogrodu swojego umysłu i serca, który wyda najpiękniejsze owoce w postaci zrealizowanych marzeń, sukcesów i spełnienia na każdej płaszczyźnie.

Niech 2020 będzie dla Ciebie najwspanialszym rokiem do tej pory w Twoim życiu!

komentarze 3

 • Dominika

  Cele to wszystko, reszta to komentarze…
  Odkąd zaczęłam spisywać cele,stworzyłam tablicę wizualizacji, zaczęłam praktykować wdzięczność, gdy tylko otworzę oczy, zaczęły dziać sie cuda…
  Jestem dzis szczesliwym człowiekiem .

  • Anna Siemińska

   Dziękuję Aneta 🙂 gratuluję odwagi i życzę przyjemnego odkrywania i poznawanie siebie, bo to fascynująca podróż!❤

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *