ROZWÓJ

Podsumowanie 2019 roku – doceń i podziękuj

Co dobrego wydarzyło się w 2019 roku?

Od tego pytania zawsze zaczynam podsumowanie danego roku. Biorę kalendarz, robię przegląd roku i na ostatniej stronie wypisuję w punktach wszystkie dobre rzeczy, które miałam okazję doświadczyć w mijającym roku.

Od kiedy zaczęłam to robić zauważyłam, że na koniec roku okazuje się, że mimo niezrealizowania wszystkich celów, które sobie wyznaczyłam, był to niesamowicie dobry rok i przyniósł wiele „nieplanowanych” zdarzeń i korzyści.

Za chwilę będziemy wyznaczać cele na nadchodzący 2020 rok. Może część z Was już to zrobiła. Jednak zanim pomyślimy o tym, warto dokładnie podsumować mijający rok i dostrzec wszystko, co się w nim wydarzyło – po to, aby to docenić i podziękować. Ważne jest, abyśmy z czystą energią weszli w nowy rok. Dopiero po odpuszczeniu, wybaczeniu i docenieniu wszystkiego, co się wydarzyło w 2019 roku, możemy podejść do wyznaczania nowych celów, tworzenia nowych wizji i mapy marzeń.

Nawet jeżeli dla kogoś z Was był to trudny rok, z pewnością możecie dostrzec wiele pozytywnych stron w tych doświadczeniach. Wszystko, co nas spotyka, dzieje się dla nas, jest dla nas korzystne i w ostateczności służy naszemu najwyższemu dobru i rozwojowi. Wszystko ma swój określony cel, nawet jeżeli jeszcze nie potrafimy tego dostrzec. Mam za sobą wiele trudnych życiowych doświadczeń i dzisiaj potrafię patrzeć na wszelkie przykre sytuacje z wdzięcznością i zawsze szukam w nich ukrytych darów – bo tym w rzeczywistości one są. Czasem jednak potrzeba wiele czasu, aby móc w ten sposób spojrzeć na nasze życie, przetransformować dane zdarzenia i wyciągnąć ukryte w nich lekcje.

Przypomina mi się tutaj opowieść Anioły w podróży – opowieść o tym, jak widzimy rzeczywistość, którą przeczytałam w książce Ewy Foley Zakochaj się w życiu i która daje wiele do myślenia.

Dwaj podróżujący aniołowie zatrzymali się, aby spędzić noc w domu bogatej rodziny. Ta jednak odmówiła noclegu w gościnnym pokoju swojej rezydencji. Dano aniołom miejsce w zimnej piwnicy. Kiedy już przygotowali sobie posłanie na twardej podłodze, starszy anioł zobaczył dziurę w ścianie i ją naprawił. Kiedy młodszy anioł zapytał, dlaczego to zrobił, starszy odpowiedział: Rzeczy nie zawsze są takie, jak się wydają.

Następnej nocy aniołom przyszło nocować w bardzo biednym domu gościnnego farmera i jego żony. Po podzieleniu się niewielką ilością jedzenia małżeństwo pozwoliło aniołom spać w swoim łóżku, gdzie mogły wygodnie odpocząć. Nazajutrz, kiedy wzeszło słońce, aniołowie zobaczyli małżeństwo farmerów we łzach. Ich jedyna krowa, której mleko było jedynym źródłem utrzymania, leżała martwa na polu. Młodszy anioł był wzburzony i zapytał starszego anioła: Jak mogłeś na to pozwolić!? Pierwszy mężczyzna miał wszystko, a ty mu pomogłeś – biadolił. – Ta druga rodzina miała mało, ale chętnie podzieliła się wszystkim, a ty pozwoliłeś ich krowie zdechnąć!

Rzeczy nie zawsze są takie, jak się nam wydają – odpowiedział starszy anioł. – Kiedy byliśmy w piwnicy rezydencji, zauważyłem, że w tej dziurze w ścianie schowane było złoto. Jego właściciel był obsesyjnie chciwy i niechętny, by dzielić się swoją fortuną, więc naprawiłem ścianę tak, by nie mógł znaleźć schowka. Kiedy spaliśmy w łóżku farmera, przyszedł anioł śmierci po jego żonę. Ja dałem mu w zamian krowę. Rzeczy nie zawsze są takie, jak się wydają.

Kiedy zaczynamy bardziej zagłębiać się w nasz świat wewnętrzny i nawiązywać bliższą relację z samym sobą, ze swoją Duszą, wtedy wszelkie zrozumienie przychodzi łatwiej. Zaczynamy zdawać sobie sprawę, że nasza Dusza nigdy nie chce dla nas cierpienia, ona nie zna podziału między „dobre i złe”. Wszelkie sytuacje, które stawia na naszej drodze są po to, aby nas rozwinąć, a czasem nami wstrząsnąć i nas obudzić, jeżeli zabłądziliśmy i idziemy w niewłaściwym kierunku. Dlatego za każdym razem, kiedy spotyka Cię coś przykrego pytaj siebie – Czego mnie to uczy? Jaka kryje się w tym korzyść? Nawet jeżeli nie dostrzeżesz tego od razu, to już samo zadanie tych pytań zmienia Twoją perspektywę patrzenia na rzeczywistość. Czasem dopiero po wielu latach zrozumiemy dlaczego coś się wydarzyło.

Kiedy ja miałam 11 lat, moja mama zachorowała na raka mózgu, musiała przejść trzy ciężkie operacje, po których całkowicie straciła pamięć, mowę i została sparaliżowana. Przez kolejnych 10 lat ciężko chorowała, a ja wraz z tatą i dwoma młodszymi braćmi opiekowaliśmy się mamą. Kiedy miałam 21 lat, mama zmarła. Potrzebowałam kolejnych aż 10 lat, aby móc dostrzec w tej całej sytuacji doskonałość i błogosławieństwo dla całej naszej rodziny. Dziś wiem, że wszystko, czego dokonałam do tej pory w życiu i to kim jestem zawdzięczam w dużej mierze tym trudnym doświadczeniom.

Może ten rok był właśnie dla Ciebie bardzo trudnym okresem. Zrób w swoim sercu miejsce na doświadczenie tych wszystkich emocji, które temu towarzyszą. Nie odcinaj się od nich. Pozwól sobie na odczuwanie żalu, bólu, smutku, jednak dąż do tego, aby je odpuścić i uwolnić się, aby nie pielęgnować ich dłużej. Bo ich kumulowanie niczemu dobremu nie służy. Ważne jest jednak, aby ich nie tłamsić i nie walczyć z nimi. Pisałam więcej o tym tutaj: Pozwól sobie czuć to, co czujesz

Może też ze strony innych ludzi, spotkało Cię coś przykrego, poczułeś się zraniony czy skrzywdzony w jakiś sposób. Pamiętaj wtedy, aby nie krytykować i nie oceniać nikogo z góry – jego zachować i decyzji. Nigdy nie znamy całego obrazu danej sytuacji i przyczyn dlaczego tak się stało. Tutaj warto zrobić miejsce na wybaczenie. Odpuść wszystko, co już Ci nie służy, aby nie dźwigać tego dalej. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś w tym roku, zajrzyj tutaj: Wybaczaj i kochaj

Zauważyłam, że wielu ludzi podsumowując dany rok, często skupiają się na „dużych” rzeczach, które się wydarzyły, zapominając o tych „małych”, które przecież też były naszymi sukcesami i wpłynęły na całość doświadczeń. Sama też tak kiedyś robiłam. Dlatego, przyglądając się temu, co miało miejsce w 2019 roku, warto zadać sobie poniższe pytania:

 • Jakie ważne dla mnie cele zrealizowałam?
 • Jakie ważne decyzje podjęłam?
 • Co nowego odważyłam się zrobić?
 • Z czym trudnym sobie poradziłam?
 • Czego nowego się nauczyłam?
 • Jakie miejsca odwiedziłam?
 • Kogo poznałam?
 • Co miałam okazję świętować?
 • Jakie kursy/szkolenia odbyłam?
 • Jakie nowe nawyki wprowadziłam do życia?
 • Z jakich szkodliwych dla mnie nawyków zrezygnowałam?
 • Jakie prezenty sprawiłam sobie i innym?
 • Co dobrego wniosłam w życie innych ludzi?

Często jest tak, że na początku roku wyznaczamy sobie wiele dużych celów i nie wszystkie z nich realizujemy. Jednak po dokładnym przeanalizowaniu danego roku widzimy, że mimo tego i tak wydarzyło się w nim wiele innych dobrych rzeczy, które może właśnie są potrzebnymi krokami do tych „większych”, na które przyjdzie czas w przyszłych latach. Zdobyliśmy bezcenną wiedzę, doświadczenia, poznaliśmy nowe drogi, ludzi, miejsca i z tymi obfitymi darami wchodzimy w nadchodzący rok. To od Ciebie zależy jak wiele tych darów dostrzeżesz i zabierzesz ze sobą w przyszły rok. Postanów zabrać ze sobą całe bogactwo doświadczeń!

Na przestrzeni ostatnich lat nauczyłam się, że nie zawsze to, co ja sobie wymyślę jest dla mnie najlepsze. Pewne nasze „doskonałe” plany i cele weryfikują się dopiero później i okazuje się, że wcale nie chcemy tego realizować. Czasem wyznaczając zbyt dokładne i konkretne cele zawężamy pole możliwości, które mogłyby stać się naszym udziałem. Dlatego zauważyłam, że o wiele bardziej mi służy określenie tego, jak chcę się czuć w danych obszarach życia i stanów, jakich chcę doświadczać i pozostawać otwartym na to, co i w jaki sposób życie chce mi ofiarować. Tym zajmiemy się w kolejnym poście.

Życzę owocnego podsumowania 2019 roku! Zauważ, doceń i podziękuj za wszystko, co się wydarzyło!

Wejdźmy w 2020 z pełnym zaufaniem, wiarą i otwartością na NOWE!

komentarze 3

 • Anna Kałuska

  Czas na podsumowanie.
  Osobiście polecam napisać do Sobie List Gratulacyjny i w nim wymienić wszystko co się wydarzyło w ciągu roku, nasze sukcesy i doświadczenia. I szczerze sobie pogratulować 💚
  Daj sobie czas, nie śpiesz się, zrób to dokładnie, a w Nowy Rok odczytaj i wyznacz nowe Cele👍
  Wszystkiego dobrego 🙏

  • Anna Siemińska

   Super pomysł Ania z listem gratulacyjnym! 👍
   Wspaniałego 2020 roku! Niech będzie jeszcze lepszy niż 2019! 😍

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *