EMOCJE,  ROZWÓJ

Wszystko stale dąży do HARMONII

Czym jest dla Ciebie harmonia?

Wielu z nas dąży do upragnionej harmonii. Marzymy o ustabilizowanym życiu, spokoju ducha, równowadze między życiem osobistym a zawodowym, o harmonijnych relacjach, zbilansowanym zdrowiu, stabilności finansowej.

Jednak czy nie zdarza się często tak, że kiedy osiągamy harmonię w jakiejś sferze życia, czujemy się naprawdę dobrze i mamy już poczucie, że do tego właśnie dążyliśmy… i nagle wydarza się coś, co nas znowu z tej równowagi wytrąca… i nie rozumiemy za bardzo, o co chodzi, przecież już było tak dobrze… już nam się wydawało, że przepracowaliśmy swoje lekcje, dokonaliśmy tak wielu zmian i teraz czas na zasłużony „odpoczynek”…

A tu znowu nowe tematy się otwierają lub stare powracają jak bumerang… Znowu zostajemy wytrąceni z utartego szlaku i zmuszeni do szukania nowych dróg i rozwiązań… „O co chodzi??? Gdzie znowu popełniłem błąd?”

Jeżeli tak tego doświadczasz to wiedz, że wszystko jest w porządku. Bo taka właśnie jest podstawowa zasada działania Natury – zmienność, płynność i cykliczność – bo to one powodują ciągły rozwój i tworzą harmonię w systemie. Zbyt długi okres równowagi bez rozwoju i zmian prowadzi do zastoju i entropii. Kiedy woda stoi zbyt długo w jednym miejscu, zaczyna śmierdzieć, a kiedy płynie jest wiecznie żywa. To właśnie brak równowagi w danym układzie jest punktem wyjścia do zmian. Zmiany prowadzą znowu do tymczasowej równowagi, która nie trwa jednak zbyt długo i przychodzą kolejne zmiany, aby stworzyć nowe, wyższe formy życia. Bo życie chce się stale rozwijać. A w Naturze wszystko działa doskonale i zapewnia ona niezbędne warunki do tego, aby harmonię zachować.

Czy nie masz czasem tak, że jest Ci dobrze tak jak jest i nie chcesz nic zmieniać, a po jakimś czasie znowu czujesz się przymuszony to zrobić?

Nie rozumiesz nic z tego, co się dzieje, próbujesz usilnie coś zatrzymać, kurczowo trzymasz się swojej wersji, lecz stale coś Cię wytrąca z równowagi i popycha w innym kierunku?

Może masz wrażenie, że utknąłeś w chaosie?

ODPUŚĆ – daj się ponieść prądowi życia. Zmiany pukają do drzwi, więc otwórz im z ciekawością i zaufaj, że czeka Cię coś dużo lepszego. Czas na NOWE. Czas na rozwój.

„Kluczem do osiągnięcia harmonii jest stworzenie przestrzeni dla zmian.”

Gregg Braden

Dla mnie przełomowym odkryciem okazało się powyższe zdanie. Było niczym olśnienie w chwilowym zagubieniu i zamęcie myślowym. Czasem za bardzo analizujemy, za dużo myślimy, a za mało czujemy. Rozsiadamy się zbyt wygodnie w tymczasowym fotelu, a potem czujemy dyskomfort, kiedy mamy zmienić pozycję.

Tylko poprzez ciągłe zmiany i stałe balansowanie pomiędzy równowagą a jej brakiem, jesteśmy w stanie zachować harmonię.

W życiu tak jak i w Naturze nie może być stagnacji, jest bezustanny rozwój. Więc zamiast narzekać na to, że gdzieś utraciliśmy naszą „ciężko wypracowaną” harmonię, cieszmy się, bo to oznacza, że dokonując zmian, czeka nas coś dużo lepszego niż do tej pory.

Odwaga pomoże nam otworzyć nowe drzwi. Postawa otwartości, akceptacji i zaufania jest tutaj niezbędna, aby przywitać z radością to, co nadchodzi. Wszechświat tylko czeka, aby dać nam niezbędne wsparcie. W trudnych chwilach warto stale przypominać sobie dwa pytania: Czego mnie to uczy? Jaka korzyść się w tym kryje?

Przez ostatnie lata wyraźnie doświadczyłam potęgi takiej postawy. Im bardziej otwieram się na to, co nowe i nieznane, bez przywiązywania się do swoich wersji rozwoju wydarzeń, a zamiast tego z zaufaniem poddaję się zmianom, tym bardziej życie mnie pozytywnie zaskakuje. Żyje się wtedy dużo łatwiej, znika przymus robienia czegokolwiek, bo z lekkością doświadczamy tego, co życie nam ofiarowuje. A po drodze okazuje się, że często przy okazji nasze marzenia spełniają się niejako „same”.

Zatem im bardziej pragniemy harmonii i spokoju ducha, tym bardziej musimy się rozwijać i być otwarci na zmiany. Zamiast kurczowego trzymania się wszystkiego, co znane, zrób miejsce na dreszczyk nieznanego, z ciekawością dziecka odkrywaj nowe drogi. Zaproś więcej elastyczności do swojego życia, zamiast sztywnych reguł i obowiązków. Zacznij próbować robić te same rzeczy w zupełnie inny sposób. Każdego dnia zadawaj sobie pytanie:

Jak mogę stworzyć więcej przestrzeni dla zmian w moim życiu?

Otwórz się na wszystko, co nowe.

Z radością i akceptacją przyjmuj wszelkie wyzwania.

Ciesz się tym procesem.

HARMONIA to stały ROZWÓJ i ZMIANY.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *